top

Tortury fizyczne

Tysiące praktykujących Falun Gong straciło życie z powodu tortur w więzieniach, od czasu gdy partia komunistyczna rozpoczęła prześladowania członków tej duchowej dyscypliny w 1999 roku.

Tortury, Metody tortur

Twarz 36-letniej Gao Rongrong po wielokrotnym rażeniu pałkami elektrycznymi. Zmarła w wyniku tortur w 2005r.

Podczas gdy przypadki tortur są co roku dokumentowane w niemal każdym kraju na świecie, Falun Gong reprezentuje jedną z największych i najczęściej torturowanych grup. W podsumowaniu wypowiedzi Sprawozdawcy ds. Tortur w raporcie United Nations z 2006 roku, zostało określone, że dwie trzecie przypadków tortur w Chinach dotyczy Falun Gong.

Organizacje praw człowieka udokumentowały przeszło 87,000 przypadków poważnych nadużyć i tortur wobec praktykujących Falun Gong. Z przeszło ponad 3,400 potwierdzonych przypadków śmierci praktykujących Falun Gong w Chinach, przeważająca większość nastąpiła w wyniku tortur.

Stosowane już od dziesiątek lat tortury, służyły wyciągnięciu zeznań od podejrzanych oraz do celów kampanii politycznych; obecnie partia komunistyczna używa ich przeciwko praktykującym Falun Gong, celem zmuszenia ich do porzucenia wiary. Używane są zarówno tortury fizyczne i umysłowe, a różnica pomiędzy nimi nie zawsze jest widoczna. (Zobacz: Nadużycia psychiczne)

O przykładzie opisującym zastosowanie obydwu, fizycznych i psychicznych tortur możemy przeczytać w krótkim fragmencie artykułu, z gazety Washington Post, opisujący cierpienia, którym niezliczeni praktykujący Falun Gong, codziennie stawiali czoła:

Na komendzie policji w zachodnim Pekinie, Ouyang został rozebrany i był przesłuchiwany przez pięć godzin. Powiedział: „Gdybym dał niewłaściwą odpowiedź, to znaczy, gdybym nie odpowiadał ‚tak’, raziliby mnie pałką elektrycznej.”

Następnie został przeniesiony do obozu pracy na zachodnich obrzeżach Pekinu. Tam strażnicy kazali mu stać odwróconym twarzą do ściany. Gdy się poruszył, to razili go prądem. Gdy upadał ze zmęczenia, również razili go prądem.

Każdego ranka miał tylko pięć minut na posiłek i skorzystanie z toalety. „Gdy nie zdążyłem, to moczyłem spodnie,” mówił. „Za to również rażono mnie prądem.”

Jak powiedział Oujang, szóstego dnia pogorszył mu się wzrok, z powodu wpatrywania się w ścianę, oddalonej trzy cale od jego twarzy. Gdy stojąc ze zmęczenia jego nogi w kolanach uginały się, ponownie był bity i rażony prądem. W końcu uległ żądaniom strażników.

Przez następne trzy dni, Oujang wyrzekł się Falun Gong kilkukrotnie wykrzykując formułę w stronę ściany. W tym czasie funkcjonariusze kontynuowali rażenie prądem. Ostatecznie, dziesiątego dnia, wyrzeczenie się Oujanga zostało uznane za wystarczająco przekonujące.

Postawiono go przed grupą więźniów Falun Gong i ponownie przed kamerą wyrzekł się swojej wiary i związków z praktykującymi. Po opuszczeniu więzienia, Quyang został skierowany na tzw. zajęcia prania mózgu. Dwadzieścia dni później, po debatowaniu o Falun Gong 16 godzin dziennie, zdał z tych zajęć „egzamin”.

(John Pomfret i Philip P. Pan, Washington Post, 5 sierpień 2001, cały artykuł)

Działacze praw człowieka zebrali przeszło 100 metod tortur cielesnych używanych wobec praktykujących Falun Gong. Niektóre z nich wymieniono poniżej.

Bicie

Praktykujący Falun Gong przetrzymywani w aresztach śledczych, są często brutalnie bici, czasami aż do śmierci. W udokumentowanych przypadkach wykorzystywano do bicia: drewniane kije, stalowe i żelazne pałki, żelazne pręty, bicze robione ze skręcanego miedzianego przewodu, kije bambusowe, kije gumowe, pałki elektryczne, drewniane deski, zwoje ze stalowych przewodów, rattan, bicze ze sznurów i przewodów elektrycznych.

Tortury

Tan Yongji po torturze przypalania rozgrzanym do czerwoności prętem, gdy strażnicy starali się zmusić go, do podpisania deklaracji, porzucenia wiary w Falun Gong.

Przekłuwanie

Czubki palców przebija się pinezkami i ćwiekami bambusowymi, te ostatnie są również wbijane pod paznokcie. W wielu przypadkach, stosowano torturę wyrywania paznokci u praktykujących. Piersi kobiet przebijane są ostrymi drutami.

Przymusowe karmienie

Przymusowe karmienie jest powszechną metodą tortur, często stosowaną wobec praktykujących Falun Gong. Ponadto było przyczyną około 10 procent, wszystkich znanych przypadków śmierci. Przymusowe karmienie najczęściej wykonywane jest przez obsługę obozu pracy, bez doświadczenia medycznego albo przez więźniów kryminalnych, którzy są zmuszani do wzięcia udziału w tym procederze. Brudne gumowe rury są wpychane do nosa praktykującego, przez przełyk do żołądka, często powodując obrażenia wewnętrzne; zdarza się również, że rura, zamiast do żołądka, trafia do płuc. Zatrzymanych są karmieni substancjami drażniącymi, takimi jak: roztwór solny, gorąca oliwa pieprzowa, wrzątek, detergenty, czy nawet ludzkie odchody.

Przypalanie gorącym żelazkiem

Setki praktykujących doniosło o przypalaniu papierosami, zapalniczkami, ogniem, żelazkiem czy rozgrzanymi żelaznymi prętami.

Wodny loch

W tzw. „Wodnych Lochach”, przetrzymywany, spędza wiele dni w całkowitej ciemności, będąc zamkniętym w małej klatce i zanurzony w wodzie do wysokości klatki piersiowej. Często woda doprowadzana jest z kanalizacji ściekowych. Wielu przetrzymywanych zmarło w wyniku tej tortury, inni postradali zmysły.

Pałki elektryczne

Pałki elektryczne o wysokim napięciu, używane są do rażenia czułych miejsc praktykujących, włącznie z obszarem miejsc intymnych, wnętrzem jamy ustnej, czubkiem głowy, piersi, genitaliów, pośladków, ud itd. Często używa się kilku pałek elektrycznych jednocześnie, celując w różne części ciała. Ofiary wspominają o zapachu spalonej skóry unoszącym się w powietrzu podczas wykonywania tej tortury.

Polskie Stowarzyszenie Falun Dafa