top

Biuro 6-10

Biuro 6-10 – nazwane tak z powodu daty swojego powstania 10 czerwca 1999 r. jest specjalną jednostką policji stojącą ponad prawem, której zadaniem jest wyeliminowanie praktyki Falun Gong.

Diagram struktury Biura 6-10: od władz Partii Komunistycznej - Politbiura - aż do komitetów dzielnic i biur na wsiach

Biuro zostało założone przez byłego przywódcę partii Jianga Zemina i na miesiąc przed delegalizacją Falun Gong, podczas przemowy elit kadrowych, zostało ogłoszone jako organizacja istniejąca poza chińskim aparatem prawnym.

Jiang nadał jej szeroki wachlarz możliwości i władzę użycia „wszelkich niezbędnych środków”, by zniszczyć Falun Gong. Biuro funkcjonowało w stanie bezkarności nawet po tym jak Jiang został zastąpiony przez Hu Jintao i w dalszym ciągu stosowało ciężkie tortury.

W swojej książce „Chiny bardziej sprawiedliwe” (prasa), prawnik zajmujący się tematem praw człowieka Gao Zhisheng, opisuje swoje zszokowanie zasięgiem działań Biura 6-10.

„Spośród przypadków niewiarygodnej brutalności, przerażające czyny które najbardziej poruszyły moją duszę, to wulgarne i rutynowo przeprowadzane tortury na kobiecych narządach płciowych przez policję i ludzi biura 6-10.”, napisał Gao w po przeprowadzeniu śledztwa w 2005r. (pełny list)

W dodatku do stosowanych tortur i nadużyć na tle seksualnym, agenci Biura 6-10 administracyjnie skazywali praktykujących Falun Gong na pobyt w obozach pracy i porywali z ich własnych domów na tzw. zajęcia prania mózgu.

Jednakże prawdziwa siła tej jednostki rządowej, leży w zdolności do bezpośredniego prowadzenia kampanii przeciwko Falun Gong, w formie utajnionej. Dzięki stosowaniu wynagrodzeń oraz systemów motywacyjnych, jak również z powodu wszechobecnej biurokracji, Biuro 6-10 jest odpowiedzialne za nadzorowanie wszystkich aspektów kampanii przeciwko Falun Gong: począwszy od kontroli kryminalnego systemu sprawiedliwości, poprzez działalność wywiadowczą za granicą, ministerstwo spraw zagranicznych, aż po inwigilację czołowych chińskich uniwersytetów.

Chociaż władze Partii często zaprzeczały istnieniu Biura 6-10, to szeroki zakres publicznych oświadczeń, dokumentów wewnętrznych i zeznań, obala takie doniesienia. Zamiast tego, dostępne dowody ukazują obraz mrocznej i potężnej jednostki rządowej, która funkcjonują podobnie jak mafia, lecz która jest usankcjonowana przez państwo. Jest to ekstremalnie brutalna organizacja, która przenika całe chińskie społeczeństwo i dobrze znana jest jedynie tym, którzy sprawują w niej kontrolę lub dla niej pracują – oczywiście również tym, którzy się jej boją.

Polskie Stowarzyszenie Falun Dafa