top

Nasza historia

Centrum Informacyjne i Stowarzyszenie Falun Dafa w Polsce

Falun Info (Centrum Informacyjne Falun Dafa) jest organem prasowym/informacyjnym/rzecznikiem Polskiego Stowarzyszenia Falun Dafa.

Pierwsze osoby w Polsce zaczęły ćwiczyć Falun Dafa w 2000 roku.
W 2004 roku zarejestrowano Polskie Stowarzyszenie Falun Dafa jako stowarzyszenie zwykłe, a w 2008 roku zarejestrowano je w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Celem Stowarzyszenia jest:

1. Propagowanie tradycyjnej sztuki samodoskonalenia Falun Dafa, która składa się z pięciu ładownych ćwiczeń ruchowych i uczy postępowania wedle zasad moralnych: Zhen, Shan, Ren (prawdomówności, życzliwości, cierpliwości).
2. Propagowanie wiedzy o prześladowaniach praktykujących Falun Dafa wśród polskiego społeczeństwa.
3. Promowanie tradycyjnej, chińskiej kultury, wśród polskiego społeczeństwa.

Dotychczasowa działalność:

Konferencja „Dla Wolności i Solidarności” – 11 grudzień 2007
Konferencja „Igrzyska Olimpijskie a przestrzeganie praw człowieka w Chinach” – 09 październik 2007
Seminarium p.t. “Prawa Człowieka we Współczesnym Świecie” – 21 kwiecień 2007
Międzyklubowe spotkanie z posłami na temat grabieży organów wewnętrznych w Chinach – 09 maj 2006
Konferencja o obozach zagłady w Chinach – 09 maj 2006
Forum Dziewięciu Komentarzy – „Chiny i Świat bez komunizmu” – 21 marzec 2006

Adres:
Polskie Stowarzyszenie Falun Dafa
ul. Złotego Smoka 20/21
02-202 Warszawa
KRS 0000321691

Faks: +48 22 485 3393
Telefon kom.: +48 516 189 514

* * *

Jak i dlaczego powstało Centrum Informacyjne Falun Dafa

Centrum Informacyjne nieformalnie rozpoczęło swoją działalność w lipcu 1999 r. w czasie, w którym rozpoczęły się prześladowania oraz zakaz praktykowania Falun Gong w Chinach. W tym okresie praktyka Falun Gong była właściwie nieznana na Zachodzie, nazwa wywodziła się z Chin, a informacje na temat praktyki były skromne i niewystarczające.

Gdy rozpoczęły się lipcowe zakazy nałożone na praktykujących, społeczność międzynarodowa była zaskoczona tą sytuacją, pozwalając jednocześnie komunistycznym władzom Chin, bezpodstawnie oskarżać Falun Gong. Sprawę skomplikował fakt, że Falun Gong miało nieporadną, słabą formalnie organizację (właściwie nie miało formalnych struktur organizacyjnych.). Była to w zasadzie osobista praktyka medytacyjna o luźnej, niezorganizowanej strukturze, jeśli takowa w ogóle się pojawiała. Grupa nie posiadała oficjalnego biura, do którego można by się zwrócić w sprawie udzielania wyjaśnień, a wiadomości często nieumyślnie obierały stronę Partii.

Centrum Informacyjne zostało zainicjowane w lipcu 1999r. przez niewielką grupę praktykujących Falun Gong w Nowym Jorku. Grupa była dobrze poinformowana o praktyce i jej skomplikowanym położeniu w Chinach kontynentalnych, a poszczególne osoby, podróżowały tam spędzając czas z tamtejszymi praktykującymi. Dwóch przedstawicieli zespołu Centrum Informacyjnego spędziło większość swojego życia w Chinach kontynentalnych.

Centrum oficjalnie rozpoczęło swoją działalność wiosną 2000 r. i od tego czasu przyznano mu przywilej oficjalnego reprezentanta w wypowiadaniu się w imieniu praktykujących Falun Gong.

Od tego czasu Centrum Informacyjne rozwinęło się tworząc; regularnie wydawane biuletyny informacyjne; oświadczenia i artykuły prasowe; raporty śledczych; dokumentacje praw człowieka; rządowe i społeczne projekty; działania promocyjne oraz inicjując wiele innych działań. Centrum funkcjonuje dzięki pracy oraz przy wsparciu finansowym wolontariuszy.

Polskie Stowarzyszenie Falun Dafa