top

Kalendarium

Chińska Partia Komunistyczna – Kalendarium

Historia przemocy

Od czasu, gdy Komunistyczna Partia Chin doszła do władzy w 1949 roku aż do dziś, między 65 a 80 milionów ludzi zostało zamordowanych lub zmarło z przyczyn nienaturalnych z rąk reżimu. Poniższe zestawienie podkreśla kilka najważniejszych wydarzeń w kampaniach prowadzonych przez KPCh.

* Reforma Rolna i kampanie w zwalczaniu kontrrewolucjonistów
* Kampania Pięciu Anty
* Wielki Skok
* Rewolucja Kulturalna
* Masakra na Placu Tiananmen w 1989
* Kampania w celu „wyeliminowania” Falun Gong

Reforma Rolna i kampanie w zwalczaniu kontrrewolucjonistów

(1950 – 1952; 2,4 – 5 milionów zamordowanych)
Pod pozorem „reformy rolnej” i tłumienia „reakcjonistów”, w ciągu dwóch krótkich lat, władze Chin zamordowały 2,4 miliona ludzi, według własnych danych KPCh. Niektórzy mówią o 5 mln. Dzięki stosowaniu przemocy, KPCh osiągnęła trzy cele: 1)  całkowita eliminacja sołtysów, którzy zostali zastąpieni urzędnikami KPCh, 2)  przejęcie od zamordowanych potężnych majątków osobistych, 3)  zaszczepienie w ludziach głębokiego lęku przed KPCh.

Kampania Pięciu Anty

(1/1952 – 10/1952; dziesiątki tysięcy doprowadzeni do samobójstwa, setki tysięcy uwięzionych w obozach przymusowej pracy)
W tym przedstawieniu siły i terroru, i pod pretekstem „reformy finansowej”, reżim KPCh obrał za cel kapitalistów i właścicieli biznesów w Chinach. Ofiary często są bezwzględnie zmuszane do płacenia „podatków”, które znacznie przewyższały wartość gospodarstw.  Dziesiątki tysięcy zostało zabitych na miejscu, jeszcze więcej zostało doprowadzonych do samobójstwa przez traume spowodowaną aresztowaniami, ostracyzmem społecznym, praniem mózgu i karami.

Wielki Skok

(1959 – 1961; 30–40 milionów śmierci)
W wyniku wielce nieprzemyślanego planu podwojenia produkcji stali w Chinach, KPCh zasadniczo przekształciła cały kraj w jednej wielki obóz pracy. Fanatyczna wizja wymagała by wszyscy chińczycy wzięli w tym udziału. Rolnicy, zmuszony do produkcji stali, musieli porzucić swoje uprawy, które gniły na polach. W międzyczasie lokalne władze fałszywie ogłosiły duże zbiory plonów, co dalej pobudzało gorliwości w realizowaniu wizji KPCh. Jaki był wynik?:  ponad 30 milionów zagłodzonych na śmierć, a kraj pogrążył się w depresji gospodarczej. W następstwie tego, propagandyści KPCh usprawiedliwiali to jako „klęskę żywiołową.” Jednak żadnych klęsk żywiołowych, nie odnotowano w tym czasie.

Rewolucja Kulturalna

(1966 – 1976; 7–8 milionów zamordowanych lub doprowadzonych do samobójstwa)
Wielka Proletariacka Rewolucja Kulturalna miała na celu całkowite zniszczenie tradycyjnej chińskiej kultury i jej wartości. Kampania osiągnęła stan ekstremalnego szaleństwa, gdzie dzieci biją lub nawet mordują własnych rodziców, nauczycieli i osoby starsze; wielu z nich otrzymało władzę stosowania tortur i upokorzania publicznego. Z pośród metod zaadoptowanych przez KPCh, zabijanie stało się głównym sposobem udowodnienia jej „rewolucyjnego” stanowiska. Nastały chaotyczne czasy, gdzie szerzący się kanibalizm  pojawił się w wielu regionach. Jak powiedział chiński uczony Kenneth Lieberthal: „Świat zewnętrzny mógł spojrzeć na przemoc, gdzie pęczki zwłok, wiele z nich bez głów, spływają Perłową Rzeką wzdłuż do Hong Kongu.”

Masakra na Placu Tiananmen w 1989

(June 4th, 1989; 600 – 3,000 zabitych)
Przywództwo partii zgotowało brutalny koniec roku szkolnego dla studentów, którzy prowadzili strajki okupacyjne i głodowe na placu Tiananmen w Pekinie. KPCh wezwała uzbrojone oddziały wojskowe do przejęcia placu siłą. W przerażającym rozlewie krwi, bezbronni studenci byli rozstrzeliwani lub miażdżeni pod gąsienicami czołgów. Do dnia dzisiejszego KPCh nie przeprosiła i  i nie przyznała się do żadnego zła popełnionego w tej tragedii.

Kampania w celu „wyeliminowania” Falun Gong

(od 1999; 7–10,000 śmierci, ponad 3 miliony w więzieniach)
W lipcu 1999 r. ówczesny przewodniczący KPCh, Jiang Zemin, z powodu zazdrości o popularności Falun Gong, nakazał „wyeliminować” tę grupę życzliwych ludzi. Wynikająca w następstwie tej decyzji kampania przemocy i nienawiści, była przez wielu postrzegana, co przytacza Starszy Analityk CNN – Willy Lam,  jako powrót do Rewolucji Kulturalnej.”W tym czasie zostało udokumentowanych około 30.000 przypadków tortur i nadużyć w aresztach, a ponad 3 miliony przebywa w więzieniach i obozach przymusowej pracy. Kobiety są ofiarami gwałtów, przymusowych aborcji i nadużyć na tle seksualnym. Uważa się, że prześladowania Falun Gong są największą, najdłuższą, najbardziej kosztowną i prowadzoną w najbardziej systematyczny sposób kampanią, przeciwko pojedynczej grupy ludzi w Chinach.

Polskie Stowarzyszenie Falun Dafa