top

Najczęściej zadawane pytania: Pan Li Hongdży

Kim jest Li Hongdży?
Dlaczego jest nazywany „Mistrzem”?
Artykuł który czytałem mówił że „czcicie” Mistrza Li?
Dlaczego wyjechał z Chin?
Gdzie żyje obecnie?
Słyszałem że prowadzi tajemniczy tryb życia. Co takiego ukrywa?
Dlaczego nie pokazuje się publicznie lub nie udziela wywiadów?
W jaki sposób Pan Li zarabia na życie?
Czy to prawda że zarobił miliony na Falun Gong?
Kto nauczył go praktyki?
Czy to prawda że ‚kontroluje ruch’ poprzez Internet?
Jakie jest zdanie Li w odpowiedzi na represje w Chinach?

Kim jest Li Hongdży?

Pan Li Hongdży jest założycielem i twórcą Falun Gong. Po raz pierwszy nauczał praktyki publicznie w 1992r. w północno-wschodnich Chinach w mieście Changchun. Pan Li otrzymał wiele nagród i wyróżnień za swój wysiłek w działaniu na rzecz poprawy wartości moralnych człowieka. Jest również czterokrotnym laureatem nagrody Nobla i był nominowany przez Parlament Europejski do Nagrody Sacharova na Rzecz Wolności Myśli.

Dlaczego jest nazywany „Mistrzem”?

Jest to powszechny zwrot grzecznościowy w Chinach, kierowany do nauczycieli różnych dyscyplin – takich jak sztuki walki, Tai-chi, qigong lub dyscyplin religijnych takich jak Buddyzm i Taoizm. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, podobnie jak zwracanie się tytułem „profesor” do nauczyciela w uczelni wyższej.

Artykuł który czytałem mówił że „czcicie” Mistrza Li?

Ci którzy praktykują Falun Gong nie wykonują rytuału czczenia Pana Li, i również Pan Li ze swojej strony wyszczególnił to w swoich naukach i nie pochwala tego rodzaju rzeczy (oddawanie czci duchowemu nauczycielowi, jest powszechne w kulturze azjatyckiej). Podczas gdy w azjatyckich sztukach walki, powiedzmy, ktoś kłania się przed przed swoim sensei lub nauczycielem przed rozpoczęciem treningu, nauki Falun Gong odradzają tego rodzaju rzeczy. Uwaga zawsze skupiana jest w kierunku nauk Falun Gong, w przeciwieństwie do pojedynczej jednostki.

Dlaczego wyjechał z Chin?

Pan Li wyjaśnił że chciał utworzyć lepsze warunki edukacyjne dla swojej córki, która była w wieku szkoły wyższej, gdy decydował o przeniesieniu się do Stanów Zjednoczonych. Ten ruch można postrzegać jako zgodny z jego decyzją o zaprzestaniu nauczania w 1996r. w Chinach na rzecz udostępnienia praktyki za granicą.

Gdzie żyje obecnie?

Od czasu napisania tego tekstu, mówi się że Pan Li żyje przy wschodnim wybrzeżu w Stanach Zjednoczonych.

Słyszałem że prowadzi tajemniczy tryb życia. Co takiego ukrywa?

W tamtym czasie Pan Li utrzymywał niski standard życia, prawdopodobnie ze względu na zagrożenie ze strony agentów komunistycznego reżimu. Radio Wolna Azja i inne stacje, potwierdziły, że chiński rząd wysłał zabójców do Stanów Zjednoczonych z rozkazem wytropienia i zamordowania Pana Li. Kilku z jego znaczących uczniów, zaangażowanych w kwestie praw człowieka, zostało fizycznie zaatakowanych przed wynajętych zbirów; co najmniej dwa przypadki zostały potwierdzone, że osoby te były wysłane przez konsulat chiński.

Dlaczego nie pokazuje się publicznie lub nie udziela wywiadów?

Wraz z wymienioną wyżej obawą o bezpieczeństwo, Pan Li wyraził życzenie by uniknąć rozgłosu medialnego i sytuacji stworzenia kultu jednostki wokół niego; niektórzy z dziennikarzy, poprostu nie przekazują jego słów lub nauk precyzyjnie, co może być kolejnym tego czynnikiem.

W jaki sposób Pan Li zarabia na życie?

Pan Li wskazał że od 1999r. większość jego dochodów, pochodziła głównie ze sprzedaży książek których jest autorem.

Czy to prawda że zarobił miliony na Falun Gong?

Nie. Uważa się że Pan Li posiada nominalne kwoty pochodzące ze sprzedaży książek i video oraz za dawanie wykładów w Chinach w latach 1992 i 1994r. Chińskie Ministerstwo Propagandy ciężko pracowało by przedstawić Pana Li jako bogatego oszusta w celu obrócenia opini publicznej przeciwko niemu, posuwając się do tego stopnia że pokazując zdjęcia wieżowca na Manhattanie twierdzili że stworzył imperium nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, gdy w rzeczywistości, był właścicielem małego domu starców w Queens.

Kto nauczył go praktyki?

Pan Li wyjaśnił że studiował pod okiem kilku buddyjskich, taoistycznych i innych mistrzów w Chinach w latach poprzedzających publiczne przedstawienie Falun Gong w 1992r. Wyraził również życzenie by chronić swoją tożsamość z powodu prześladowań Falu Gong które zaczęły się w 1999r.; ujawnienie ich mogłoby doprowadzić do zaaresztowania i tortur jak również innych metod związanych z prześladowaniem praktyki.

Czy to prawda że ‚kontroluje ruch’ poprzez Internet?

Nie. Pan Li podobno nie wiedział jak używać komputera podczas gdy zadano ostatnie pytanie. Napisał wiele eseji w ostatnich latach, opublikowanych przez róznych praktykujących w internecie, które oferują filozoficzne i duchowe wsparcie dla uczniów, z pośród których wielu żyje na terenie Chin i w ciągłym zagrożeniu. Ale nie jest właściwe nazwaniem tego „kontrolą”  tego co dzieje się w Chinach, zwłaszcza biorąc pod uwagę luźną organizację podstawowych działań, mających na celu opieranie się represjom.

Jakie jest zdanie Li w odpowiedzi na represje w Chinach?

Pierwotnie, Pan Li wezwał do dialogu władze chińskie, uważając że ich działanie było spowodowane niezrozumieniem że Falun Gong może zagrażać ich władzy.  Rząd chiński odmówił rozmów i wydali nakaz aresztowania Li; wkrótce po tym wysłali zamachowców do USA. Od tej pory Pan Li poprosił uczniów by starali się ujawniać społeczności chińskiej, nadużycia praw człowieka i demaskować oficjalną propagandę wobec praktykujących Falun Gong, poprzez użycie podstawowych środków informacyjnych.

Polskie Stowarzyszenie Falun Dafa