top

Praktykujący Falun Dafa Zhu Wenhua umiera w miejskim więzieniu w Tianjin

Praktykujacy Falun Gong, który wielokrotnie był torturowany w areszcie, zmarł ubiegłego miesiąca w miejskim więzieniu w Tianjin, oznajmia Centrum Informacyjne Falun Dafa.

Śmierć Zhu Wenhua (wiek 53 lata) zwiększa do 50 liczbę praktykujących Falun Dafa, którzy zmarli w wyniku prześladowań w więzieniu Tianjin od 1999r. Całkowitą potwierdzoną liczbą zgonów praktykujących Falun Gong jest 3.406, lecz eksperci od praw człowieka twierdzą, że faktyczna ilość zmarłych przewyższa wielokrotnie tę liczbę.

Zhu – pracownik Międzynarodowego Zakładu Sprzętu Grzewczego i Wentylacyjnego w Tianjin został aresztowany przez policję w 2003r. W marcu 2004 r. Zhu został “skazany” na osiem lat więzienia w pozorowanym procesie w Sądzie Rejonowym w Nankai.

Zhu trafił do więzienia miejskiego Tianjin (天津监狱), w którym był torturowany. Jego rodzina została powiadomiona, że w dniu 19 lipca 2010 Zhu zmarł w areszcie.

„Tragiczna śmierć Zhu jest kolejnym przypomnieniem, że za fasadą postępu i nowoczesności, dążeń partii komunistycznej pozostaje barbarzyństwo oraz miejsce na bezprawie wobec praktykujących Falun Gong- mówi rzecznik prasowy Centrum Informacyjnego Falun Dafa.

Według źródeł z samych Chin Zhu w obozie podlegał ciężkim torturom, ponieważ nie chciał wyrzec się wiary w Falun Gong.  Podczas jednej z sesji tortur straż biła go tak mocno, że doszło do złamania jednej z nóg co doprowadziło do inwalidztwa Zhu.

Podczas całego pobytu Zhu w obozie, jego rodzina została pozbawiona możliwości odwiedzenia go. Raz udało się jego matce- 90 letniej kobiecie dostać się do obozu, jednak na miejscu odmówiono jej dostępu do syna.

Pod koniec lipca administracja więzienna zawiadomiła rodzinę o śmierci Zhu dnia 19 lipca 2010r. Rzekomym powodem śmierci był atak serca- jest to motyw wspólnie deklarowany przez władze obozu gdy więzień umiera na skutek tortur. Rodzina Zhu nie wierzy w słowa władz obozu twierdząc że rzeczywistym powodem śmierci ich bliskiego były tortury.

Matka Zhu dotknięta wiadomością o nagłej śmierci syna zmarła w dwa tygodnie po usłyszeniu tej informacji.

Polskie Stowarzyszenie Falun Dafa