top

Komisja Kongresu USA ds. Chin: Sprawozdanie Roczne informuje o prześladowaniach Falun Gong w czasie World Expo Szanghaj 2010

10 października: Z sekcji dot. wolności religijnej: „Shanghai World Expo 2010, odbywający się od maja do października 2010 roku, stał się dla chińskiego rządu pretekstem, uzasadniającym stałe represje wobec praktykujących Falun Gong w imię zapewnienia „bezpieczeństwa” w czasie organizacji światowego wydarzenia. Rzeczywistą przyczyną jednak było wykrycie i ukaranie praktykujących Falun Gong. Podczas Expo w Szanghaju, rząd przeprowadził kampanie propagandowe mające na celu wyśmianie Falun Gong; praktykujący byli pod ścisłym nadzorem, aresztowano i uwięziono dużą liczbę osób, tych którzy nie chcieli wyrzec się Falun Gong poddano torturom i innym nadużyciom w więzieniach oraz ośrodkach reedukacji poprzez pracę. ”

Ze wstępu raportu: „Kolejnym przykładem, determinacji chińskich władz w rządzeniu i sprawowaniu kontroli nad społeczeństwem jest powstrzymywanie wpływu na społeczeństwo niezależnych organizacji, o czym świadczy również zakaz nałożony na praktykowanie Falun Gong. Falun Gong jest to ruch duchowy powstały w Chinach na początku lat 90-tych, oparty na chińskich ćwiczeniach medytacyjnych zwanych qigong. W 1999 roku ruch Falun Gong osiągnął od ok. 70 do 100 milionów wyznawców (zwanych również „praktykującymi”). Grupa rozkwitła w dekadę po stłumieniu demokratycznej manifestacji studentów na placu Tiananmen w czerwcu 1989 r. Przez wielu postrzegana była jako nadzieja na rozwój i zmianę. Zdobywając dużą popularność w Chinach bez pomocy państwa, uświadomiła społeczeństwu, że możliwa była, nawet w świetle wydarzeń z czerwca 1989 roku budowa niezależnej organizacji, nie powiązanej z państwem.

W 1999 roku, Partia ogłosiła całkowity zakaz praktykowania Falun Gong, realizacja którego doprowadziła do oficjalnego nękania, przetrzymywania, maltretowania psychicznego i fizycznego dużej liczby praktykujących Falun Gong, a w niektórych przypadkach tortury i śmierć. Zakaz praktyki obowiązuje do dziś. Władze regularnie nasilają represje wobec ruchu Falun Gong podczas wydarzeń, które rząd uznaje za wrażliwe takie jak Shanghai World Expo 2010 „.

Cały raport można znaleźć na poniższej stronie internetowej:

http://frwebgate.access.gpo.gov/cgi-bin/getdoc.cgi?dbname=111_cong_house_committee_prints&docid=f:61507.pdf

Polskie Stowarzyszenie Falun Dafa