top

Ostrzegają marszałka przed „kontrowersyjną” wizytą

PRZEDSTAWICIEL WŁADZ CHIŃSKICH W WARSZAWIE

Ta wizyta wzbudza poważne kontrowersje – tak w liście do marszałka Senatu zareagowało na przyjazd do Polski przewodniczącego Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Jia Qinglin, Centrum Informacyjne Falun Dafa.

– Fakt zaproszenia Jia Qinglina stoi w sprzeczności z duchem ratyfikowanego przez polskie władze Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – napisało Centrum Informacyjne Falun Dafa, do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

Centrum przypomniało, że Jia Qinglin w latach 1997-2002 był Sekretarzem Komitetu Miejskiego KPCh w Pekinie, gdzie tylko w kwietniu 2001 r. zaaresztowano ponad 830 tysięcy zwolenników Falun Gong (pokojowa dyscyplina doskonalenia ciała i umysłu, zakazana przez chińskie władze).

Przytoczyło też orzeczenie hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że sąd w Hiszpanii musi rozpatrzyć sprawę wobec m.in. Jia Qinglina oskarżonego o zbrodnie ludobójstwa i tortur wobec Falun Gong, i tym samym, że nie może chronić go immunitet dyplomatyczny.

Spotkania na szczycie

We wtorek Jia Qinglin, który będzie w Polsce cztery dni, spotka się z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem, na którego zaproszenie przyjechał do Polski. W kolejnych dniach planowane są spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem i marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną.

Podczas wizyty zostanie podpisana deklaracja o współpracy między chińskim ministerstwem handlu i polskim ministerstwem gospodarki, a także umowy między firmami chińskimi i polskimi.

Ambasador Chin w Warszawie Sun Yuxi zapowiedział, że będą to kontrakty w sprawie importu polskiej miedzi oraz w dziedzinie telekomunikacji.

Źródło: TVN24

Polskie Stowarzyszenie Falun Dafa